Katarzyna Kraszewska

Urodziła się w Warszawie. Ukończyła Akademię Muzyczną w Łodzi w klasie fortepianu prof. Tadeusza Chmielewskiego. Tam również ukończyła studia doktoranckie. Doskonaliła swoje umiejętności u wybitnych chopinistów i pedagogów takich jak Halina Czerny-Stefańska, Andrzej Jasiński, Janusz Olejniczak, Eugen Indijc, Dina Joffe i Dominique Merlet. Ukończyła również Académie Pianistique International w Aix en Provence w klasie prof. Dang Thai Son. Pracowała także pod kierunkiem prof. Adama Wibrowskiego w Conservatoire de Paris.

Jest laureatką wielu konkursów krajowych i zagranicznych jak również wielu nagród specjalnych takich jak nagroda Towarzystwa im. Fryderyka Chopina za najlepsze wykonanie mazurka czy Nagroda Niderlandzkiego Towarzystwa Muzycznego, co przyniosło szereg koncertów w Holandii. W 2005 r. brała udział w Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim w Warszawie, co zaowocowało nagraniem monograficznej płyty chopinowskiej w Filharmonii Białostockiej. W kolejnym roku na Międzynarodowym Konkursie w Brest (Francja) w kategorii Chopin uzyskała „1-ere medaile”.

Występowała na wielu prestiżowych festiwalach w kraju i za granicą, m.in. na Międzynarodowym Festiwalu Lisztowskim w Sopron na Węgrzech, na festiwalu „International Piano Sommer” w Austrii, na Międzynarodowym Festiwalu Pianistycznym „Floralia Muzyczne –Muzyka w Kwiatach czy na Festiwalu Muzyki Klasycznej w Solcu nad Wisłą.

Pianistka regularnie koncertuje w wielu miejscach w Polsce związanych z Fryderykiem Chopinem – w Żelazowej Woli, Szafarni, Sannikach i Brochowie. Regularnie koncertuje także w Muzeum Niepodległości w Warszawie. Każdego roku gra recital pod Pomnikiem Chopina w Łazienkach Królewskich. Występowała na wielu scenach za granicą – we Francji, w Holandii, w Austrii, w Niemczech, na Węgrzech i w Grecji.

Uczestniczyła w wielu projektach Towarzystwa Chopinowskiego, jak np. 200 koncertów na 200-lecie urodzin Chopina, „Chopin-Muzyka-Listy”, „Chopin nie gryzie”, jak również w projekcie Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina „Prezentacje”, do którego zostali wybrani najbardziej utalentowani młodzi pianiści.

W ramach oficjalnych obchodów Roku Chopinowskiego została zaproszona do Grecji, gdzie recenzent napisał po jej koncercie „… solistka zachwyciła publiczność swoim kunsztem artystycznym i urokiem osobistym”. Współpracowała także z kwintetem Filharmonii Narodowej, wykonując koncert e-moll Chopina.

Z okazji Roku Chopinowskiego nagrała płytę do albumu „Chopin – nastroje kompozytora w fotografiach Tomka Sikory”. Prezentacja albumu z nagraniem odbyła się w wielu miejscach w kraju i za granicą, m. in. w Bibliotece Polskiej Paryżu. Wystawie towarzyszyła prezentacja filmu „Scherzo” ze zdjęciami Tomka Sikory i muzyką Chopina w wykonaniu pianistki. Również z okazji Roku Chopinowskiego wielokrotnie wystąpiła jako solistka w Filharmonii Łódzkiej w multimedialnym koncercie muzyki Chopina.

gygLogo